Opublikowano:

Jak się robi Mola

Materiał Mola powstaje poprzez zszycie wielu warstw materiału o różnych kolorach w taki sposób, że warstwa wyżej odsłania warstwę niższą. Jakość Moli zależy od tego jak bardzo niewidoczny jest ścieg i jak bardzo skomplikowany jest wzór. Na zdjęciach możecie zobaczyć przykład Moli składającej się z trzech warstw: granatowej – białej i granatowej, oraz tylnej strony tego samego materiału. Warto powiększyć zdjęcie i zobaczyć jak misterna jest to robota.

Mola z wierzchu
Trzy warstwowa Mola
Mola od spodu
Tylna strona Moli
Opublikowano:

Symbolika Moli

Mola wywodzi się z dawnej tradycji malowania ciała. Ale dlaczego Indianie się malowali??… otóż robili to nie tylko dla ozdoby. Malowanie miało znaczenie dla ochrony przed złymi duchami. Według wierzeń duchy te mogą zagnieżdżać się w pustych przestrzeniach dlatego jak największa powierzchnia ciała powinna być pokryta rysunkiem. Rodzaje wzorów też mają (a raczej miały) swoje znaczenie.

Labirynt

symbolika Mola - labirynty

Wzór labiryntu jest jednym z najczęściej spotykanych. Złe duchy gubią się w labiryncie więc ktoś kto nosi Mole z takim wzorem jest chroniony przed złymi duchami… warto o tym pamiętać przy wyborze torebki ;).

Pionowe linie

symbolika Mola - pionowe pasy

Taki wzór symbolizuje ściany szałasu Kuna zrobionego z bambusa. Kolory odpowiadają promieniom słońca prześwitującym przez ścianę. Jest to symbol bezpieczeństwa jakie daje dom rodzinny i rodzina.

Małe trójkąciki

symbolika Mola - trójkąty

Ich kształt ma przypominać kształt bambusowych chatek, w jakich mieszkają Kuna. Podobnie jak pionowe linie są więc symbolem ochrony jaką daje rodzina.

 

Zygzaki

symbolika Mola - zyg zaki

Zygzakowate linie to symbol zębów, które mają ugryźć złego ducha i go odstraszyć.

Opublikowano:

Czym jest Mola?

Indianka Kuna sprzedająca Mole

Mola to materiał wytwarzany ręcznie przez Indianki z plemienia Kuna. Wzory przedstawione na Moli pierwotnie były inspirowane dawną tradycją malowania ciała. Pierwsze Mole powstały prawdopodobnie około 170 lat temu i przedstawiały głównie kształty geometryczne.

Kształty geometryczne nadal są popularne w obecnie wytwarzanych Molach ale kobiety Kuna zaczęły stosować również wzory nawiązujące do świata przyrody a nawet polityki.

Co właściwie oznacza słowo Mola?

Słowo Mola w języku Kuna w prostym tłumaczeniu oznacza „ubranie” lub „okrycie wierzchnie” i w istocie Mola jest tradycyjnym elementem ubioru Indian Kuna. Zależnie od etapu życia, kobiety Kuna ubierały się w inne wzory.

Jak ważna była dla nich ta tradycja zaświadcza fakt, że w początkach XX wieku, gdy na wniosek aktywnie próbujących nawracać Indian misjonarzy, rząd Panamy postanowił zabronić ubierania się w Molę, Kuna zbuntowali się i wzniecili powstanie. Powstanie było całkiem krwawe i skończyło się w 1925 roku a jego efektem jest otrzymanie przez Kuna, od rządu Panamy, autonomii w regionie Darien. Do tej pory Darien jest miejscem praktycznie niedostępnym dla obcych. Tam własnie został „aresztowany” na trzy miesiące Wojciech Cejrowski, gdy próbował przejść z Panamy do Kolumbii. Jest to również jedyne miejsce gdzie nie udało się przeprowadzić autostrady Pan American, ciągnącej się od Alaski po Patagonię.