Opublikowano:

Czym jest Mola?

Indianka Kuna sprzedająca Mole

Mola to materiał wytwarzany ręcznie przez Indianki z plemienia Kuna. Wzory przedstawione na Moli pierwotnie były inspirowane dawną tradycją malowania ciała. Pierwsze Mole powstały prawdopodobnie około 170 lat temu i przedstawiały głównie kształty geometryczne.

Kształty geometryczne nadal są popularne w obecnie wytwarzanych Molach ale kobiety Kuna zaczęły stosować również wzory nawiązujące do świata przyrody a nawet polityki.

Co właściwie oznacza słowo Mola?

Słowo Mola w języku Kuna w prostym tłumaczeniu oznacza “ubranie” lub “okrycie wierzchnie” i w istocie Mola jest tradycyjnym elementem ubioru Indian Kuna. Zależnie od etapu życia, kobiety Kuna ubierały się w inne wzory.

Jak ważna była dla nich ta tradycja zaświadcza fakt, że w początkach XX wieku, gdy na wniosek aktywnie próbujących nawracać Indian misjonarzy, rząd Panamy postanowił zabronić ubierania się w Molę, Kuna zbuntowali się i wzniecili powstanie. Powstanie było całkiem krwawe i skończyło się w 1925 roku a jego efektem jest otrzymanie przez Kuna, od rządu Panamy, autonomii w regionie Darien. Do tej pory Darien jest miejscem praktycznie niedostępnym dla obcych. Tam własnie został “aresztowany” na trzy miesiące Wojciech Cejrowski, gdy próbował przejść z Panamy do Kolumbii. Jest to również jedyne miejsce gdzie nie udało się przeprowadzić autostrady Pan American, ciągnącej się od Alaski po Patagonię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *